Різдво Господа нашого Ісуса Христа


Мт. 2, 1-12/

Слава на висотах Богу і на землі мир людям благовоління

 

Роздуми над великим таїнством Різдва Христового хочу розпочати із звернення до молитви Отче наш. Відмовляючи цю молитву, ми кожного разу повторюємо слова: нехай прийде царство твоє. Саме ці слова можуть допомогти нам зрозуміти одне із значень сьогоднішнього свята.


Ісус Христос прийшов на землю, щоб здійснити Божий задум спасіння людства – відкрити нам дорогу до Царства Небесного. Те, що заповідали століттями пророки, Христос вчинив дійсністю, видимим для нас. Коли одного разу фарисеї запитали Христа коли прийде Царство Небесне, Він відповів їм: Царство Боже прийде непомітно; ані не скажуть: Ось воно тут! - або: Он там! – бо Царство Боже є між вами” (Лк. 17, 21). А іншого разу сказав таке: Бо де двоє або троє зібрані в моє ім’я, там я серед них” (Мт. 18, 20).


Своїм народженням Христос пригадує нам, що Царство Небесне є близько нас і дорога до нього відкрита. Воно бере свій початок вже тут на землі, там де перебуває Христос, коли його любов є в серці людей і єднає їх: чоловіка і жінку у подружжя, дітей і батьків у сім’ю, християн у парафіяльну спільноту. Особливим знаком присутності Ісуса Христа і Божого Царства на землі є його Церква і Святі Тайни в ній, а зокрема пресвята Євхаристія, де присутній живий Христос під видами хліба і вина і перебуває постійно у кивоті на престолі в кожному храмі.


Якщо Царство Небесне є там, де присутній Христос і його любов, то святі отці запевнюють нас, що наше спасіння відбувається вже тут і тепер на землі, а його повноту ми отримуємо у вічності. Таким чином здійснюються слова Христа: „Хто слухає моє слово і вірує в того, хто послав мене, живе життям вічним” (Ів. 5, 24), „хто їсть моє тіло і п’є мою кров, той живе життям вічним” (Ів. 6, 54). Бо коли ми з’єднані з Ісусом Христом, ми з’єднані з Богом – джерелом нашого щастя.


Згідно цих слів Христа ми можемо зробити однозначний висновок, що завдяки Ісусові ми можемо вже тут на землі пізнати і відчути блаженний стан неба, плоди нашого спасіння: відсутність терпінь, вічний спокій і непроминаюча радість. Потвердженням цього є слова заупокійної молитви: „Упокій Господи душі слуг своїх, де немає болісті, ні печалі, ні зітхання, але життя безконечне”. У цьому запевнює нас апостол Іван словами книги Одкровення: „сам Бог буде з ними, і обітре кожну сльозу з очей їхніх, і не буде вже смерті, ні скорботи, ні плачу, ні болю, бо все попереднє минуло” (Од. 21, 3-4). Бо він - наш мир”, - додає святий Павло.


Різдво Христове приносить нам радість, бо з нами є Той, хто любить нас безмежно; приносить нам мир, бо з нами є Той, хто може захистити нас від всякого зла; воно дарує нам щастя, бо з нами є Божий Син – джерело всякого добра.


Нехай цей різдвяний час додасть нам відваги відкрити наші серця для Христа, прийняти Його у своє життя дотриманням Божих заповідей, щоб Христовий мир і радість були не тільки на наших устах, при співі колядок, а в нашій душі, у кожну хвилину життя.


В одному Американському університеті провели опитування 40 студентів. Професор попросив їх написати слово „Різдво” і все, що воно їм нагадує. Для більшості з них Різдво асоціювалося з такими словами: „ялинка”, „подарунки”, „вечеря”, „гості”, „розваги”. Ніхто з опитуваних, на жаль, й словом не згадав про народження Ісуса Христа. Ніхто не визнав Його своїм Спасителем! Так і більшість людей святкуючи Різдво, не думають про того, Хто є причиною того свята.


У часі Різдвяних свят Христос в особливий спосіб стукає до дверей нашого серця і готовий увійти до нього, щоб нас потішити, скріпити і внести свій мир, любов і щастя. Але Він чекає, щоб ми самі відкрили Йому наші серця і дозволили Йому обновити наше життя. Тож сьогодні свята Церква кличе до всіх нас: „Радійте всі разом із ангелами, прославляйте Того, Хто народився у Вифлеємі, щоб спасти увесь світ!” Амінь. 


о. Михайло Чижович, редемпторист