«Різдво твоє, Богородице Діво, радість звістило всій вселенній»


«Різдво твоє, Богородице Діво, радість звістило всій вселенній»

 

Дорогі у Христі брати і сестри!

 

Такими словами сьогодні оспівує свята церква Матір Божу. Різдво, іншими словами – день народження, це день переповнений великою радістю, бо саме в цей день ми прийшли на цей світ. Зазвичай день народження ми святкуємо пишно, згадуємо батьків тієї особи, дивимося на її життя, тощо… Сьогодні святкуємо день народження Божої Матері.


Ще у книзі Буття після гріхопадіння наших прародичів Адама і Єви читаємо: «Я покладу ворожнечу між тобою і жінкою, і між твоїм потомством та її потомством. Вона розчавить тобі голову, а ти будеш намагатися ввіп’ястися йому в п’яту» (Бут. 3, 15).

Довгий час світ очікував із великою тугою на цю Божу обітницю і нарешті дочекався. Тією славною жінкою, обіцяною ще в раю, була Пречиста Діва Марія, народження якої сьогодні урочисто святкуємо. Саме сьогодні у місті Назарет приходить на світ Пресвята Богородиця, яка перед віками була вибрана Богом з-поміж всіх жінок на Матір Сина Божого.


Тому сьогоднішній день є початком історії нашого спасіння, оскільки через Марію на світ прийшов сам Бог, щоб спасти все те що загинуло, щоб віднайти заблукану овечку.

Кожна дитина приходить на світ через любов своїх батьків. Батьками Марії були праведні Йоаким і Анна. Вони були богобоязливі перед Богом, ревно виконували всі заповіді Божі, відзначалися великою праведністю. Св. Іван Дамаскин писав, що вони поділили все своє майно на три частини: одну призначили для Єрусалимської святині, другу – для убогих, а з третьої скромно проживали самі.


Довший час вони носили один біль у серці, що не мали дітей. У Старому Завіті бездітність вважалась як гнів Божий, через що не один раз їм приходилось терпіти різні докори і насмішки людей. Але попри це Йоаким і Анна ніколи не нарікали на Бога, вони завжди надіялись на Боже милосердя, вони не переставали молитись і терпеливо благати Господа. При цьому вони дали обітницю, якщо Господь пошле їм дитину, вони віддадуть її на служіння Богові. Як бачимо, Бог вислухав їхні щирі молитви і обдарував на старості літ дитиною, яку вони назвали Марія.


Як часто в сьогоднішньому світі ми не вміємо цінувати Божий дар, яким є діти. Як часто матері, які можуть мати дітей, роблять аборти – вбивають своїх дітей. І в той же час матері, які не можуть мати дітей з різних причин, готові віддати все для того, щоб мати дитину. Чому так діється? Чому люди не розуміють цього, що не вони дають життя дитині, а дає сам Господь Бог через батьків. Господь творив цей світ шість днів, в останній день сотворив людину на свій образ і на свою подобу. Людина є найдосконалішим творінням Божим. Якщо про перші п’ять днів сотворення читаємо в книзі Буття «і було добре» (Бут. 1, 18), то на шостий день сотворення читаємо «і було дуже добре» (Бут. 1, 31).


Нехай в сьогоднішній день кожен з нас подякує Господу Богу, а також своїм батькам за дар життя. Нехай кожен із нас стоїть в обороні життя і призиває завжди на поміч Пресвяту Богородицю. Св. Альфонс, засновник Згромадження редемптористів, говорив такі слова: «Хто взиває Марію на поміч – той осягне небо».


Тож радіймо сьогодні разом із праведними батьками Марії – Йоакимом і Анною, радіймо зі всім християнським світом і величаймо радісний день Різдва Божої Матері словами молитви: «Пресвятая Богородице, спаси нас!»


Амінь.


о. Микола Бичок, ЧНІ